malarstwo Zimmerman

Antoni Jan Austen 1865 - 1938

Malarz, ilustrator, krytyk artystyczny - prowadził szkołę plenerową w Sielcach

mara ilustracja Mara
Obraz olejny reprodukowany na 1stronie "Tygodnika Illustrowanego" - z roku 1897, nr 44. podtytuł "Illustracya do własnej nowelli".

Fakty

Swoją naukę odbył w Warszawskiej Klasie Rysunkowej 1883-1887 i w prywatnej pracowni W. Gersona. Naukę sztuki uzupełnił wyjazdem na Krym w 1889, a w latch 1889-92 studiował w Paryżu, w Academie Julian u. J. Lefebvre'a, B. Constanta, T. Robert - Fleury'ego i L. Douceta. Malował wiele, tematy to: portrety, obrazy rodzajowe (poczatkowo o anegdotycznie ujętym temacie), akty kobiece, ale głównie pejzaże, wśród których przeważają marynistyczne.

Tworzył ilustracje do własnych i cudzych utworów literackich w czasopismach takich jak "Kłosy", "Ateneum", "Bluszcz", "Tygodnik Ilustrowany" (m.in. 1894- "Pielgrzymka na Jasną Górę " W. Reymonta), "Przegląd Techniczny, "Sfinks", "Ziarno"

Zajmował się krytyką artystyczną i działalnością publicystyczną, m.in. walcząc z konserwatyzmem polskich instytucji artystycznych i propagując sztukę stosowaną. Swe artykuły, recenzje i korespondencje zamieszczał w l. 1893 - 1918 głównie w "Tygodniku Ilustrowanym", "Przeglądzie Tygodniowym" i "Ateneum".

Uczył malarstwa i zarządzał szkołą dla kobiet A. Conti.

W 1911 założył Szkołę malarstwa plenerowego w Parku Sieleckim, obecnie to część dzielnicy Mokotów w Warszawie. Do szkoły tej chodził Józef Zimmerman.

Antoni Austen obraz olejny