malarstwo Zimmerman

Józef Jan Zimmerman

malarz, pedagog

Obraz Józefa Zimmermana w Pałacu Branickich

XII Noc Muzeów 2021

Poza szlakiem, czyli tajemnice Pałacu Branickich

GODZ. 21.00 – „Obraz Józefa Zimmermana w Pałacu Branickich”. Opowiemy o historii międzywojennego obrazu J. Zimmermana przedstawiającego Sfinksy w Ogrodzie Branickich oraz odkryjemy miejsce jego eksponowania. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku posiada w swoich zbiorach obraz pędzla białostockiego malarza Józefa Jana Zimmermana (1887-1954), pt. „Fragment Parku Branickich”. Obecnie dzieło zdobi gabinet Prorektora ds. Nauki i Rozwoju - pomieszczenia, które w XVIII wieku wchodziło w skład tzw. Pokoi Chińskich.

Józef Zimmerman urodził się 2 marca 1887 roku w Warszawie. W latach 1903 – 1908 był uczniem Warszawskiej Szkoły Rysunkowej, a od 1911 roku członkiem rzeczywistym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1913-1914 odbył roczne studia w Szkole Artystycznej Plenerowej Antoniego Austena w Parku „Sielce” pod Warszawą. W 1915 roku zamieszkał w Białymstoku, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku, m.in. w Gimnazjum Realnym Męskim i Żeńskim, a po zmianie nazwy w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta. Od 1920 roku mieszkał przy ul. Staszica 8 w Białymstoku. Dom należał wówczas do Jarosława Sztachelskiego – ojca powojennego Ministra Zdrowia Jerzego Sztachelskiego. Co ciekawe Jerzy Sztachelski był współtwórcą Akademii Medycznej w Białymstoku, a w 1960 roku, jako pierwszy w historii Uczelni, otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa.

Prace J. Zimmermana prezentowane były na wystawach, m.in. w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy. Po zakończeniu II wojny światowej nauczał w białostockich szkołach, m. in. w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, które mieściło się przy ul. Kilińskiego 7, nieopodal Pałacu Branickich. Artysta zmarł w 1954 roku w Białymstoku. Pejzaż „Fragment Parku Branickich”, powstał około 1929 roku. Jest to obraz olejny na sklejce w drewnianej, profilowanej ramie o wymiarach 55 x 42 cm. Prawdopodobnie w latach 50-tych znalazł się w posiadaniu prof. Witolda Sławińskiego, pierwszego kierownika Zakładu Biologii AMB. Po śmierci profesora dzieło Józefa Zimmermana pozostało na stałe w murach Pałacu Branickich. W 2016 roku obraz wraz z zabytkową ramą poddano konserwacji. Konserwację wykonała Wiktoria Tołłoczko-Tur.